Niebezpieczne zabiegi SPA?

Wizyty w SPA i w gabinecie kosmetycznym to stały element kalendarza każdej dbającej o siebie kobiety, a coraz częściej także wielu mężczyzn. Wybór jest ogromny, ponieważ salonów pojawia się coraz więcej – trudno zdecydować z usług którego z nich skorzystamy. „Powierzając” swoje ciało, a pośrednio także swój wygląd i nadzieję na dobre samopoczucie, musimy mieć pewność, że trafiliśmy do profesjonalnego salonu SPA. Niestety niekiedy okazuje się, że wykonany zabieg nie spełnia naszych oczekiwań, a wręcz okazał się opłakany w skutkach…
Ważne pytania, kluczowe odpowiedzi
Większość klientek i klientów odwiedza salon SPA w nadziei na poprawienie kondycji swojej skóry, uzyskanie efektu młodszego wyglądu, ale przede wszystkim po odpoczynek i relaks. Trudno jednak odpocząć i zredukować stres, jeśli w samym salonie spotkamy się z obsługą, która nie spełnia podstawowych oczekiwań, jakimi są profesjonalizm, dbanie o bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów, a także serdeczność personelu. 
O ile to ostatnie ma większe znaczenie dla naszego komfortu psychicznego, o tyle profesjonalizm może mieć ogromne znaczenie w przypadku naszej doskonałej kondycji fizycznej po opuszczeniu salonu. Z tym, niestety bywa różnie i zdarzają się sytuacje, w których po zabiegu jedyne odczucie, jakie nam towarzyszy, to rozczarowanie i złość. Coraz częściej zdarzają się bowiem sytuacje, w których zatrudnione w salonach osoby bądź to nie posiadają dostatecznych kwalifikacji i doświadczenia do tego typu pracy, a w skrajnych przypadkach także niedopełniają obowiązków, których wynikiem może być nawet utrata zdrowia czy oszpecenie.
Na początek musimy pamiętać o tym, że właściwie nie ma zabiegów, które byłyby uniwersalne i odpowiednie dla wszystkich klientów. Każda wizyta w salonie SPA, a już na pewno pierwsza z nich, powinna rozpocząć się od bardzo szczegółowego wywiadu, w którym personel zdobędzie istotne informacje dotyczące naszego zdrowia, które mają kluczowe znaczenie w doborze najwłaściwszych zabiegów. Pominięcie diagnozy lub wykonanie jej w sposób powierzchowny może się okazać bardzo niebezpieczne. O tym, czy zabieg będzie skuteczny oraz bezpieczny decyduje bowiem kilka czynników, w tym głównie stan naszego zdrowia, przebyte choroby, dolegliwości, na które cierpimy aktualnie, czyli wszystko to, o co powinna nas zapytać obsługa. 
Ryzykowna droga do piękna
Większość źle wykonanych zabiegów kosmetycznych, to przede wszystkim nieprawidłowo dobrane terapie, które nie uwzględniają faktycznego stanu skóry, chorób, alergii, a także osobistych preferencji, które także rzutują na ocenę powodzenia zabiegu.
Ponieważ założenie salonu SPA nie wymaga posiadania szczególnych uprawnień, możemy się niestety spotkać z tym, że zabieg wykona nam osoba przeszkolona wybiórczo (na przykład po krótkim kursie), nie posiadająca wiedzy o możliwych powikłaniach, a czasem także wykorzystująca wadliwą aparaturę. Do tego dochodzi czynnik ludzki, czyli ryzyko, że złe wykonanie zabiegu może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonej osobie, która z różnych względów nie dołożyła wszelkich starań, by zapewnić klientce czy klientowi maksymalnego bezpieczeństwa.
Podczas zabiegów może dojść do uszkodzeń mechanicznych, termicznych, a także chemicznych skóry. Nieprawidłowe użycie narzędzi, poparzenie laserem lub prądem, a także zastosowanie nieodpowiednich preparatów do danego typu cery, to najczęstsze zarzuty klientek i klientów pod adresem personelu w salonach. 
Jednym z bardziej ryzykownych zabiegów są depilacje, szczególnie te wykonywane za pomocą aparatury, która wymaga odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności, gwarantujących  bezpieczne wykonanie. Nieprawidłowe użycie preparatów usuwających owłosienie lub chociażby lasera może skutkować poważnymi poparzeniami, nawet III stopnia,  a te powodują powstawanie szpecących blizn. Już samo woskowanie, podczas którego zostanie źle oderwany plaster może zakończyć się nieprzyjemnymi podrażnieniami i uszkodzeniami skóry.
Wiele osób domaga się zadośćuczynienia za źle dobrane preparaty, których stosowanie w pewnych przypadkach, a zwłaszcza przy skórze wrażliwej może powodować poważne konsekwencje. Szczególnie oczyszczanie wykonywane za pomocą kwasów owocowych musi być wykonywane precyzyjnie i tylko po uprzednim szczegółowym wywiadzie. 
Pojawiają się również liczne głosy, które odradzają wykonywanie zabiegu Fish Pedicure, który być może skutkować poważnymi zakażeniami.
Ku przestrodze
Każda osoba odwiedzająca salon kosmetyczny czy gabinet SPA powinna pamiętać o tym, że nawet zwykły manicure czy pedicure, masaż z olejkami, czy każda inna kuracja powinna być poprzedzona dokładnym wywiadem. Coraz częściej bowiem cierpimy na różnego rodzaju dolegliwości, alergie i inne przypadłości, które wykluczają możliwość poddania się takim zabiegom. Problemy zdrowotne, które na co dzień często lekceważymy mogą okazać się istotnym przeciwwskazaniem. Dla przykładu makijaż permanentny nie powinien być wykonywany u kobiet cierpiących na cukrzycę, a zabieg Endermologie w przypadku nieprawidłowości w pracy układu krążenia. 
Oczywiście, jako klienci nie mamy obowiązku posiadać tak dokładnej wiedzy o tym, jakie zabiegi są dla nas najodpowiedniejsze. Idąc do profesjonalnego salonu kosmetycznego lub SPA mamy prawo wymagać, że zostaniemy poinformowani o ewentualnych zagrożeniach i przeciwwskazaniach związanych z danym zabiegiem. Mamy także pełne prawo oczekiwać, że osoby zatrudnione w salonie przeprowadzą takie postępowanie przed samym zabiegiem, czyli wywiad, przygotowanie narzędzi i aparatury, które zapewni nam pełne bezpieczeństwo i efektywność kuracji. Jeżeli zdarzy się inaczej, nie obawiajmy się składania reklamacji, zgłoszenia sprawy do rzecznika praw konsumentów, a jeśli nie jesteśmy w stanie dojść swoich praw polubownie – nawet do sądu. W końcu zdrowie jest najważniejsze. RB
Inne artykuły w tej samej kategorii: