Kuchnia Wellness
1628092345Właściwie dobrana dieta obfitująca w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i składniki mineralne, nie rzadko jest gwarancją poprawy stanu zdrowia mającą duży wpływ na nasze samopoczucie i pozytywne nastawienie.


Założenie, iż zdrowa żywność nie może być smaczna to duży błąd. Odpowiednio przygotowany posiłek w którym nie zabraknie warzyw, owoców, chudego mięsa czy przypraw, stanie się bowiem królem stołu i nie dorównają mu gotowe „domowe” dania, czy też pseudo kanapki rodem z barów szybkiej obsługi. Oprócz well-being czyli dobrym samopoczuciu nie można również zapomnieć o integralnej części Wellness, a mianowicie filozofii fitness.


Zdrowe i smaczne jedzenie w połączeniu z świadomym wysiłkiem fizycznym to kwintesencja właściwego trybu życia. Dzięki takiej formule będziemy mogli długo pozostawać w zdrowiu także w sędziwym wieku.


Już ponad 5000 lat temu w okresie narodzin Ayurvedy - hinduskiej medycyny naturalnej, człowiek zauważył, że decydujący wpływ na stan jego zdrowia ma dieta. Obecne czasy poniekąd wymuszają na nas ciągłą pogoń. Pomimo tego nie należy ulegać presji sekundnika, zwłaszcza w kwestii jedzenia. Spożywanie posiłku powinno odbywać się bez zbędnego pośpiechu i stanowić swoistą ucztę dla naszych zmysłów. Smak, zapach, a nawet dotyk odgrywają tu przecież niebagatelną rolę.Wellness a Light?


W dzisiejszych czasach półki sklepowe wręcz uginają się pod ciężarem produktów szumnie określanych tak modnym ostatnio słowem „light”. Czy jednak „light” oznacza to samo co Wellness? Otóż nie koniecznie.


W teorii produkty określane tym mianem to wyroby o obniżonej zawartości energetycznej. Jednak w praktyce sytuacja kształtuje się nieco inaczej. By obniżyć wartość kaloryczną wyrobu producent „pozbywa się” lub znacznie redukuje zawartość jednego składnika jednak tylko po to, by zastąpić go drugim. Nierzadko zdarza się, że składnik zastępczy jest szkodliwym, sztucznie wyprodukowanym substytutem mającym negatywny wpływ na nasze zdrowie.


Najpopularniejszym przykładem jest chociażby zastąpienie cukru szkodliwą substancją słodzącą – aspartamem. Należy odróżniać to co zdrowe, od tego co teoretycznie będzie pomocne przy uzyskaniu pięknej sylwetki.


Katorżnicza dieta i sztuczny smak posiłku, nie mają przecież absolutnie nic wspólnego z filozofią Wellness.


 

1628092345Jeśli nie Light to…?


Co zatem powinniśmy jeść, by utrzymać piękną sylwetkę jednocześnie rezygnując z produktów „pseudo –light”?


Otóż… prawie wszystko, choć oczywiście w ograniczonych ilościach. Przygotowując posiłek powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego smak, ale przede wszystkim na wartości jakie dostarczane są do organizmu podczas konsumpcji. Każdy składnik odżywczy powinien występować w naszym codziennym menu w odpowiednio dobranych ilościach. Jest to niezwykle ważne zważywszy na fakt, iż niedobory lub nadwyżki danych substancji mogą stanowić bezpośrednią przyczynę obniżenia odporności organizmu, a w konsekwencji - wielu chorób.


Oczywiście ilość wskazanego dziennego spożycia danego składnika uzależniona jest od wielu czynników m.in. płci, wieku oraz trybu życia, niemniej zważywszy na fakt, że dzienna wartość odżywcza dostarczanych produktów nie powinna przekraczać 2000 kcal w diecie kobiety i 2500 kcal w diecie mężczyzny, wartości pozostałych substancji kształtować powinny się następująco:


Białko: ok. 50g dziennie,


Węglowodany: ok. 270g dziennie,


Tłuszcz: nie więcej niż 70g dziennie,


Kwasy tłuszczowe nasycone: nie więcej niż 20g dziennie,


Błonnik: ok. 20g dziennie,


Sód: nie więcej niż 2,4g dziennie,


Cukry: nie więcej niż 90g dziennie,


Cukry dodane: nie więcej niż 50g dziennie.


Naturalnie przedstawione powyżej wartości są niezwykle ważne w codziennym odżywaniu, jednak nie dajmy się zwariować tabelom. Najważniejszy jest umiar i to właśnie on powinien stanowić naszą maksymę w kwestii zdrowego żywienia.


 

Na drodze do Smaku


1628092345Dlaczego naturalnie…?


Zmysł smaku to podróż. Dosłownie i w przenośni. Podróż do wnętrza siebie dzięki której odkryć możemy ukryte pokłady energii, a tym samym na nowo pobudzić nasze ciało do działania. Jednak jest to także podróż po licznych regionach oraz charakterystycznych dla nich kuchniach. Gdy spragnieni relaksu i wyciszenia udajemy się do Hotelu Spa pamiętajmy, iż pielęgnacja ciała od wewnątrz jest równie ważna co pielęgnacja zewnętrzna.


Delektując się zbawiennymi rytuałami Spa powinniśmy również zasmakować kuchni regionu oferowanej nam przez Ośrodki. Tutaj posiłki przygotowywane przez Szefów Kuchni spełniają najwyższe normy świeżości i stanowią swoiste dopełnienie terapii Spa.


Obiad zjedzony w kameralnej atmosferze, cieszący zmysły, a ponadto bogaty w składniki odżywcze może w równym stopniu wpłynąć na nasze samopoczucie i stan zdrowia, co właściwie przeprowadzony zabieg Spa. Wszak nie od dziś wiadomo, że odpowiednio przygotowanym daniem jesteśmy w stanie wyleczyć wiele dolegliwości i schorzeń.


Podobne przeświadczenie panuje w Bio-hotelach, czyli obiektach świadczących usługi hotelarskie realizując je poprzez możliwie najbardziej ekologiczne podejście zarówno pod względem najwyższej jakości żywienia z własnych, ekologicznych upraw, ale także oszczędności energii i przetwarzania odpadów.


Wybór naturalnej żywności jest niezwykle ważny. Niegdyś większość domów posiadała własne wędzarnie czy lodownie jednak obecnie rozwój cywilizacji wymusił na nas stosowanie substancji chemicznych konserwujących i polepszających smak żywności, co w większość przypadku wywiera negatywny wpływ na stan naszego zdrowia.


Żywność nie przetworzona charakteryzuje się krótkim terminem przydatności, a to ze względu na fakt, iż produkowana i przechowywana jest w naturalny sposób, bez użycia środków chemicznych. Dzięki naturalnemu procesowi produkcji artykuły te wolne są od pozostałości środków chemicznych, sztucznych dodatków, a ponadto zawierają do 40% mniej szkodliwych dla organizmu azotynów i około 550-700 razy mniej pestycydów.


Zgodnie z filozofią Wellness to my sami jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego zdrowia, tak więc to do nas należy wybór: czy spożywana żywność będzie naszym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i zachowanie szczupłej sylwetki, czy może stanie się ona przeszkodą w osiągnięciu wyznaczonych celów.


Pamiętajmy, że Wellness to styl życia i świadomych wyborów. W naturze człowieka leży potrzeba ciągłego rozwoju, a przecież nie od dziś wiadomo, że nic tak nie poszerza horyzontów jak podróże. Czy może zatem istnieć coś bardziej przyjaznego naszemu ciału niż pobyt w Hotelu Spa połączony ze zdrowymi posiłkami dostarczającymi energii i sił witalnych?


Odrzućmy więc „szybkie jedzenie” oraz niezdrową kuchnię na rzecz posiłków wartościowych i odżywczych. Traktujmy swoje ciała zgodnie z należytym im szacunkiem; przecież zdrowie to jeden z najważniejszych aspektów ludzkiego życia.


Milena Grochal


Inne artykuły w tej samej kategorii: