Kolagen naturalny - źródło młodości


1628095826Kolagen stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego i 70% masy białek skóry, co tym samym czyni go najważniejszym białkiem ludzkiego organizmu. Z czasem jednak komórki skóry zaczynają obniżać naturalny poziom produkcji kolagenu, spowalniają swój metabolizm i szybciej obumierają.


Ze względu na funkcje i miejsce występowania wyróżniamy 8 podstawowych typów kolagenu:


typ I - najpowszechniejszy ze wszystkich rodzajów występującego w ludzkim organizmie kolagenu. Obecny m.in w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach tkanki łącznej kości, w skórze oraz tkance podskórnej.


typ II - typ kolagenu występujący właściwie wyłącznie w chrząstkach stawowych,


typ III - obecny w tkance powstałej z fibroblastów, w procesie zabliźniania ran, przed wytworzeniem kolagenu typu I. Tworzy włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej.


typ IV - spotykany głównie w błonie podstawnej, a konkretniej w mikrowłóknach międzytkankowych, tworzących membrany pomiędzy różnego rodzaju tkankami organizmu.


typ V - tzw. typ śródmiąższowy. Obecny na granicy tkanki tworzącej blizny i tkanek na krawędzi blizn. Występuje on zawsze w charakterze dopełnienia kolagenu typu I.


typ VI - stanowi swoistą odmianę typu V, pełniąc dokładnie tę samą funkcję.


typ VII - obecny w tkance nabłonkowej, m.in w skórze oraz na powierzchni tętnic.


typ VIII - występuje w śródbłonku - tkankach tworzących błony śluzowe, jak również wnętrze żył i tętnic.


typy IX, X, XI - razem z typem II kolagenu obecne są głównie w chrząstkach.


typ XII - występuje razem z typami I i III w wielu tkankach ludzkiego organizmu.


Niestety, już po 25 roku życia organizm traci zdolność odbudowy naturalnego kolagenu. To właśnie w tym czasie na naszej twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Wtedy też nasze ciało jest bardziej podatne na proces tworzenia się cellulitu, wzrasta suchości skóry, a paznokcie i włosy mogą stawać się matowe i łamliwe.


Na szczęście obecne dokonania biochemii pozwalają na skuteczne zahamowanie, a nawet częściowe zatrzymanie procesu utraty kolagenu.


 

1628095826Za jedno z największych wydarzeń światowej kosmetologii i biotechnologii białek uważa się odkrycie metody hydratacji kolagenu rybiego. Preparat ten nawet po umieszczeniu w szklanym opakowaniu jest w stanie zachować strukturę potrójnej helisy, którą odznaczają się jedynie białka organizmów żywych.


Ten rewolucyjny produkt wytwarzany jest wyłącznie w kilku konkurujących ośrodkach w Polsce, a dokładniej na Pomorzu Gdańskim. Niezwykłą popularnością pośród polskich hydratów kolagenu rybiego cieszy się Kolagen Naturalny, którego receptura opracowana została w 2003 roku dla spółki Colway.


Liczne zastosowania kolagenu naturalnego czynią go produktem niezwykle uniwersalnym. Główne zalety jakie niesie ze sobą systematyczne używanie kolagenu naturalnego to:


- wyraźna poprawa spoistości skóry,


- zwiększenie zdolności wiązania wody w skórze,


- spłycenie zmarszczek mimicznych,


- likwidacja przebarwień; również tych związanych z powstawaniem zmian trądzikowych,


- regeneracja włosów i paznokci,


Ponadto kolagen naturalny zalecany jest w przypadku bólów reumatycznych, regeneracji skóry po oparzeniach, walce z cellulitem, po zabiegach chirurgii plastycznej czy pomocniczo przy leczeniu chorób błon śluzowych.


Kolagen występuje zarówno pod postacią krystalicznego, aplikowanego na skórę żelu, jak i w charakterze kapsułek. Aplikacja postaci żelowej powinna następować po uprzednim oczyszczeniu skóry za pomocą zwykłego mydła, gdyż w przypadku mleczek czy toników może wystąpić ryzyko "ścięcia się" preparatu. Kolagen płynny aplikować możemy również bezpośrednio na włosy. W tym wypadku niewielką ilość kolagenu naturalnego należy rozcieńczyć z letnią wodą (najlepiej robić to w szklanym naczyniu), a następnie dokładnie wmasować preparat we włosy i skórę głowy. Składnik możemy zarówno pozostawić na skórze głowy, jak i dokładnie spłukać. Roztwór pod identyczną postacią można również stosować podczas kąpieli. W tym przypadku zalecana temperatura wody to 30 - 35*C, natomiast czas samej kąpieli nie powinien przekraczać 15 minut.


Kolagen pod postacią kapsułek to swoisty nutrikosmetyk. Pielęgnuje on skórę od wewnątrz, pozytywnie wpływa na kondycję włosów i paznokci, opóźnia proces starzenia tkanek, a ponadto odnawia struktury tkanki łącznej właściwej, chrzęstnej, kostnej oraz struktury kolagenowe gałki ocznej i włosów.


Kolagen naturalny to składnik znajdujący szerokie zastosowanie zarówno w przypadku kuracji domowych jak i w profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej, sanatoriach, a nawet szpitalach. Odkrycie składnika będącego nowoczesną odmianą "eliksiru młodość" stanowi przełom dzięki któremu dłuższe zachowanie młodości, witalności i wspaniałego samopoczucia jest jak najbardziej możliwe.


Milena Grochal.
Inne artykuły w tej samej kategorii: