Jak zorganizować Spa z naprawdę holistyczną ofertą?

Medyczne Spa, Femi Spa, ślubne Spa, resort Spa, konferencyjne Spa, holistyczne Spa. Po prostu „zawrót głowy SPA”... O ile większość nazw Spa mówi sama za siebie, to przy ostatniej często stawiamy znak zapytania. Co tak naprawdę kryje na pozór prosta nazwa,którą coraz częściej posługuje się wiele obiektów?
Zacznijmy od rozszyfrowania słowa „holistyczny”. Holistyczny ma swoje korzenie w greckim słowie holos, co oznacza całość. I tak holistyczne Spa ma zaspokoić potrzeby Gościa na wszystkich płaszczyznach. Tylko jak sprostać temu zadaniu?

1628094183


Całościowe- holistyczne podejście do Gościa- wydaje się bardzo proste. Wykonamy zabieg- zaspokoimy potrzeby na poziomie ciała. Muzyka i nastrój zaspokoi sferę duchową i umysłową. No i mamy holistyczne Spa. Ale czy tak naprawdę o to chodzi? Gość oczywiście może być zadowolony z usługi, bo w zasadzie się zrelaksował. Tylko czy wizyta w Spawpłynęła w jakimś stopniu na jego życie?
Tak jak w medycynie holistycznej celem leczenia jest usunięcie przyczyny i okolicznościwystępowania choroby, tak w holistycznym Spa celem wizyty jest relaks, jak również zminimalizowanie przyczyny występowania stresu, napięcia itp. Przyczyn, z powodu których Goście odwiedzają Spa. Jak zatem stworzyć holistyczne Spa?
Podstawą jest stworzenie odpowiedniej oferty, której elementy będą tworzyły jedną całość i miały wpływ na różne płaszczyzny życia. W takiej ofercie nie może zabraknąć zabiegów pielęgnujących twarz i ciało, masaży oraz zajęć fitness. Oferta Spa musi współgrać równieżz ofertą gastronomii. W wielu hotelach coraz bardziej popularna staje siętzw. kuchnia Wellness korzystająca z ekologicznych produktów, często inspirowanakuchnią wschodu. Smaczna i zdrowa. Nauka zdrowego odżywiania i gotowania, treningi personalne, porady dietetyczne, pakiety dedykowane np. wyszczuplające, relaksujące z całą gamą zajęć i spotkań mających na celu zmianę nawyków i świadomości Gości. To wszystko w celu osiągnięcia harmonii.
W holistycznym Spa nie może zabraknąć „holistycznego pracownika”, który swoją postawą i fachowością inspiruje Gości do pracy nad sobą i jest ich przewodnikiem w podróży ku odnowie ciała i duszy. Pracownik Spa to nie tylko masażysta czy kosmetyczka wykonująca zabieg. To również doradca znający całą ofertę Spa, który zaproponuje pielęgnację domową, powie jak dbać o skórę w każdej porze roku, przekaże wskazówki dotyczące automasażu i ergonomicznego wykonywania czynności dnia codziennego. Przedstawi możliwości prowadzenia zdrowego stylu życia, dobrane indywidualnie dla każdego Gościa, nie będącenic nie znaczącymi sloganami typu „zdrowo się odżywiaj i ćwicz”.

1628094183


Myśląc o holistycznym Spa nie możemy oczywiście zapomnieć o takich detalach jak muzyka, zapach, świeczki, czyste ręczniki, wystrój, aromatyczna herbata podana po zabiegu i inne elementy., które w znaczący sposób wpływają na zmysły i są tą pożądaną „wisienką na torcie”.Reasumując, holistyczne Spa to miejsce mające wpływ na osiągnięcie harmonii zewnętrznej jak i wewnętrznej, którą uda się utrzymać po powrocie do codzienności.
Justyna Kosińska- Jankowiak, Kierownik Spa w Hotelu Senator w Dźwirzynie. Od 5 lat związana z branżą Spa & Wellness.
Fot. Hotel Senator
Oskar Paralera
Inne artykuły w tej samej kategorii: