Savoir vivre w salonie SPA

Tak jak w każdym miejscu publicznym, tak i w salonie SPA obowiązuje gości specjalna etykieta. Warto znać kilka podstawowych zasad, które z jednej strony pozwolą nam czuć się komfortowo podczas zabiegu, a z drugiej być uprzejmymi i mile widzianymi klientkami i klientami salonów.
Do dobrego tonu należy oczywiście dokonanie uprzedniej rezerwacji, co dotyczy nie tylko noclegu w hotelu SPA, ale także każdej wizyty w salonie z osobna. Rezerwacja telefoniczna lub mailowa z jednej strony pozwala nam zaoszczędzić cenny czas, jaki spożytkowalibyśmy na dojazd, a z drugiej umożliwiają obsłudze salonu SPA zapewnienie nam odpowiedniej ilości czasu i opieki ze strony wykwalifikowanego personelu. 
Niektóre zabiegi wykonać można ekspresowo, ale są takie rytuały SPA i terapie, które wymagają o wiele intensywniejszych przygotowań i celebracji. Rezerwacja terminu jest więc wygodna i dla nas samych, ale także dla pracowników salonu, którzy mogą dzięki temu dobrze zorganizować swoją pracę. Co istotne – podczas takiej wstępnej rozmowy o zabiegu możemy zasięgnąć wszystkich niezbędnych informacji – dowiemy się czy mamy ze sobą zabrać swoje prywatne akcesoria (ręcznik, klapki), czy wystrzegać się innych zabiegów przed wizytą (depilacja, korzystanie z solarium), czy zabieg wykonuje się po określonym czasie od spożywania posiłku (masaż brzucha).
Oczywiście zdarza się, że z nagłych przyczyn losowych nie możemy skorzystać z umówionej wizyty – pamiętajmy wtedy o przekazaniu stosownej informacji do pracowników danego obiektu SPA. Nawet jeśli odwołamy zabieg na 5 minut przed jego rozpoczęciem, zawsze lepiej uprzedzić swoją nieobecność, niż pozwolić sobie na niekulturalne milczenie i co za tym idzie – lekceważenie innych klientów i pracowników salonu.
Na zabieg warto przyjść odpowiednio wcześniej, najlepiej około 10 do 15 minut, co pozwoli nam się odpowiednio przygotować, przebrać, a także zrelaksować przed zabiegiem. Wyłączenie telefonu komórkowego, rozmowy przyciszonym głosem pozwolą i nam i pozostałym gościom na prawdziwe wyciszenie i odpoczynek, na jaki tak bardzo liczymy w centrach SPA. 
W Polsce korzystanie z takich dobrodziejstw jak sauna, czy łaźnie jest wciąż mało popularne, a towarzysząca temu nagość dość kontrowersyjna. W naszej kulturze cielesność jest tematem tabu, jeśli więc w danym salonie obowiązuje zasada okrywania miejsc intymnych – warto się do niej zastosować. To samo dotyczy tolerancji i zrozumienia dla osób, które nie mają ochoty odsłaniać swojego ciała podczas masaży, kąpieli, czy właśnie wspomnianego już seansu w saunie – nie żartujmy z tych osób i nie wyrokujmy o ich ignorancji. Centrum SPA to miejsce, w którym każdy powinien czuć się komfortowo, a to jak wiadomo, bardzo indywidualna kwestia.
Pamiętajmy o tym, że niektóre strefy SPA są zarezerwowane tylko dla określonej płci lub grupy wiekowej. Jeśli więc w salonie lub hotelu jest zastrzeżenie, że w danych godzinach z obiektu korzystają tylko panie, a w innych panowie – dostosujmy się do panujących reguł. To samo tyczy się dziećmi. Nawet najradośniejszy śmiech naszej ukochanej pociechy może okazać się przeszkodą w wypoczynku dla pozostałych osób – jeśli więc pragniemy wybrać się z dziećmi do SPA, szukajmy takich obiektów, które są dla specjalnie do nich adresowane.
Ważne, aby korzystając z dobrodziejstw SPA przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, a także zwracaj uwagę na stosowanie tych zasad przez innych klientów i personel salonów – dzięki temu wszyscy będziemy mogli doświadczyć magii prawdziwego, czystego i luksusowego SPA
Zachowanie tych kilku najbardziej podstawowych zasad dobrego wychowania, wynikających z naszej kultury osobistej sprawią, że w każdym salonie będziemy oczekiwanymi i mile widzianymi gośćmi.
RB
Inne artykuły w tej samej kategorii: