Kwas hialuronowy - nowa broń chirurgii plastycznej

Kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody w naskórku. Występuje on w organizmie człowieka jako naturalny składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Z wiekiem jego ilości maleją, natomiast skóra traci zdolność wiązania wody, co może stanowić bezpośrednią przyczynę zmarszczek.


Zabieg wypełnienia załamań skóry polega na dostarczeniu zastępczej dawki kwasu hialuronowego w celu przywrócenia satysfakcjonującego poziomu nawilżenie tkanek skóry, które niszczone jest przez załamania powstałe na skutek ekspresji twarzy oraz za sprawą upływającego czasu.


Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mają na celu zwiększenie objętości (np. konturu ust, model owalu twarzy czy policzków), likwidację i zmniejszenie zmarszczek (najczęściej tych miedzy brwiami, na czole, wokół oczu, przy uszach oraz fałdek nosowo-wargowych) a także korekcję twarzy (poprawa nawilżenia i sprężystości skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, uniesienie brwi, korekta nasady nosa i brody).


Użycie kwasu hialuronowego nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Na około godzinę przed wykonaniem zabiegu fragment skóry, w który specyfik ma zostać zaaplikowany, smarowany jest kremem z zawartością środka znieczulającego. Sam preparat ma postać bezbarwnego, plastycznego żelu. Aplikowany jest na ogół za pomocą cienkich igieł, a całkowity czas zabiegu trwa zazwyczaj nie więcej niż 30 minut.


Rezultaty zabiegu są natychmiastowe jednak ze względu na to, iż kwas jest stopniowo wchłaniany przez organizm, większość pacjentów decyduje się na jego ponowną aplikację po upływie 6-12 miesięcy. Czas ten uzależniony jest od miejsca, w jaki preparat został zaaplikowany, trybu życia pacjenta, wieku oraz rodzaju skóry. Stanowi to zarazem wadę, jak i zaletę zabiegu. Wadę, gdyż do podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Zaletę, ponieważ jest on w pełni naturalnym środkiem, który nie wywołuje trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne.


W zasadzie nie ma większych przeciwwskazań do wykonywania tego typu zabiegów, jednak ostrożnością muszą wykazać się osoby nadwrażliwe na kwas, ze skłonnością do powstawania blizn przerostowych i stanów zapalnych skóry, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby cierpiące na choroby o podłożu autoimmunologicznym.Absolutnie nowym sposobem na wykorzystanie właściwości kwasu hialuronowego są zabiegi zmiany kształtu narządów płciowych, cieszące się niezwykłą popularnością głównie wśród Panów. Zabieg powiększenia atrybutu męskości polega na wykonaniu przez lekarza 2 – 3 milimetrowego nacięcia, a następnie wprowadzenia preparatu wypełniającego. Poprawnie przeprowadzony nie powinien przekroczyć czasu 40 minut, natomiast rezultaty wypełnienia utrzymują się w organizmie od 12 do 24 miesięcy. Cena zabiegu kształtuje się w okolicach od 4 do 8 tysięcy złotych.


Kwas hialuronowy jest także składnikiem kremów, choć w takiej postaci jego skuteczność jest znacznie obniżona. Używanie kosmetyków bogatych w ten rodzaj polisacharydu zalecane jest zwłaszcza porą zimową, gdyż w przeciwieństwie do zwykłych kremów jego czynnikiem nawilżający nie jest woda, a tym samym nie wywołuje on zjawiska teleangiektazji, czyli po prostu nie rozszerza naczyń krwionośnych. Zawartość kwasu hialuronowego odnajdujemy w składzie kosmetyków takich jak Idea25 Citrobiotic, Norel Energie Q10, Oceanic AA Face Oligovital czy Oceanic AA Plus Age Export.


Ponadto kwas dostępny jest w postaci kapsułek, zawierających mikrocząsteczki naturalnego kwasu hialuronowego. Jedna kapsułka preparatu Biocell to około 6,30 mg mikrocząsteczek. W tej postaci suplement należy przyjmować wraz z jedzeniem lub bezpośrednio po posiłkach, przez co najmniej 2-3 miesięcy. Cena 2 miesięcznej kuracji to wydatek w granicach 100 zł - 150 zł. Preparat Hialu-Femin zawiera natomiast hialuronian sodu. W jednej kapsułce znajduje się 20mg hialuronianu. Zaleca się przyjmowanie 1 do 3 kapsułek dziennie. Koszt 2 miesięcznej kuracji to ok. 70zł.


Choć nie brzmi to zbyt zachęcająco, do tej pory kwas hialuronowy stosowany w kosmetyce pozyskiwany był z produktów naturalnych m.in.: grzebieni kogucich czy pępowin. Obecnie jednak kwas coraz częściej wytwarzany jest za pomocą metod biotechnologicznych.


Milena Grochal


Inne artykuły w tej samej kategorii: